مقاله, استرالیا

مناطق خاص و کم جمعیت استرالیا؛ برای تحصیل و زندگی

مناطق خاص و کم جمعیت استرالیا

دولت استرالیا مناطقی را تحت عنوان “Designated Regional Australia” به منظور ارتقای آن ها و بخش هایی از کشور که کم جمعیت تر هستند طراحی کرده است که به عنوان مناطق خاص شناخته می شوند. دانشجویانی که در این مناطق تحصیل می کنند و فارغ التحصیل می شوند، برای مهاجرت به استرالیا و دریافت اقامت دائم از امتیاز ویژه ای برخوردار خواهند بود.

همین اواخر ، شهرهای Perth و Gold Coast هم با هدف جذب مهاجران مستعد و دانشجویان خارجی به عنوان مناطق خاص طبقه بندی شدند. بنابراین دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل و اقامت در استرالیا را دارند ، می توانند با انتخاب تحصیل در این مناطق خاص از مزایای بسیاری بهره مند شوند. این مناطق به دنبال مهاجران ماهر برای مشاغل و موقعیت هایی هستند که به عنوان کمبود شناخته می شوند. این مناطق کم جمعیت برای تحصیل دانشجویان بین المللی جذاب هیتند زیرا با بهره مندی از کمک هزینه های شهریه، استانداردهای رفاهی عالی و شرایط شغلی مناسب ، مقدمات دریافت ویزای دائم استرالیا را برای آن ها فراهم می کنند.

دریافت این مزایا شامل چه شرایطی می شود؟

– شما با تحصیل در این مناطق، حداقل ۵ امتیاز بیشتر برای دریافت ویزای پس از تحصیل خواهید داشت. برای مثال اگر از پردیس شهر Mildura دانشگاه لاتروب(La Trobe) فارغ التحصیل شده باشید، واجد این شرایط خواهید بود.

– براساس قانون جدید اداره مهارت استرالیا، دانشجویانی که هم محل تحصیل و هم محل اقامت خود را در این مناطق انتخاب کرده اند، می توانند برای دو بار برای ویزای کار پس از فارغ التحصیلی اقدام کنند.

پس مناطق استرالیا به سه دسته تقسیم می شوند:

  • دسته ی اول: شهرهای اصلی و بزرگ مانند سیدنی، ملبورن و بریزبین که امتیاز ویزایی ندارند.
  • دسته ی دوم: شهرها و مناطق خاص با امتیاز ویزای پس از تحصیل
  • دسته ی سوم: شهرها و مناطق کم جمعیت با امتیاز ویزای پس از تحصیل و اولویت در فرایند کاریابی
تعریف شهر مزایا و معایب
شهر های اصلی ·         سیدنی

·         ملبورن

·         بریزبین

+ سهولت یافتن شغل

– عدم وجود مشوق های مناطق خاص

شهر ها و مراکز مناطق خاص- بخش اول ·         پرث

·         ادلاید

·         گلد کواست

·         سانشاین کواست

·         کنبرا

·         نیوکاسل

·         ولونگونگ

·         جیلانگ

·         هوبارت

·         دسترسی به ۲۵هزار منطقه ی خاص(برای کاریابی)

·         اولویت در فرایند پردازش و دریافت ویزا

·         امکان انتخاب شغل از لیست مناطق خاص و امکان انتخاب متنوع تر

·         فارغ التحصیلان بین الملل با مدرک لیسانس و بالاتر، از دانشکده های این مناطق واجد شرایط یک سال اضافی در ویزای کار پس از تحصیل هستند.

مناطق کم جمعیت و سایر شهرها تمامی دیگر شهرهای استرالیا تمامی مزایای ذکر شده

به علاوه ی اولویت در فرایند کاریابی نسبت به سایر متقاضیان

علاوه بر مزایای ذکر شده در بالا، اگر مایل به دانستن سایر اطلاعات مفید در مورد تحصیل در دانشگاه ها و زندگی در مناطق خاص استرالیا هستید، ادامه ی این نوشتار را از دست ندهید.

بهترین دانشگاه ها در مناطق خاص استرالیا

ایالت کوئینزلند

از کوئینزلند اغلب به عنوان “ایالت آفتاب” یاد می شود. کوئینزلند دومین ایالت بزرگ استرالیاست و از ایالت های توریستی و قطب های اقتصادی استرالیا شناخته می شود. این ایالت بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد و بیش از ۵،۰۰۰،۰۰۰ نفر را در خود جای داده است که در نتیجه فرصت های زیادی هم برای تحصیل و هم یافتن شغل می توان در شهرهای این ایالت یافت. با داشتن مزیت دانشگاه هایی همچون دانشگاه کوئینزلند با رتبه ی بالا در رده بندی های جهانی و در نتیجه سهولت کاریابی این ایالت به انتخاب اصلی دانشجویان تبدیل شده است.

زندگی در کوئینزلند بسیار مقرون به صرفه است. همانطور که اشاره شد، شهر گلدکواست هم اکنون جزو مناطق خاص استرالیا به شمار می رود و در نتیجه فرصت های زیادی را برای دانشجویان فراهم کرده است. این شهر در رتبه ی اول شهر های مقرون به صرفه برای زندگی دانشجویی در استرالیا و رتبه ی ۸۴ در جهان قرار دارد. این شهر ساحلی با میانگین دمای ۲۹ درجه سانتیگراد، بیش از ۳۲۰۰۰ دانشجو از ۱۳۰ کشور دنیا در این شهر زندگی می کنند.

هم چنین این ایالت از حیث فرهنگی بسیار متنوع بوده و پذیرای افراد مختلفی از سراسر جهان بوده است. جالب است بدانید دولت استرالیا در طی سال به طور پیوسته با برگزاری جشن ها و رویداد های مختلف این تنوع فرهنگی را ترویج می کند! علاوه بر این ، به عنوان سومین قطب اقتصاد استرالیا، دروازه ای برای دانشجویان بین المللی برای یافتن شغل و اقامت دائم در استرالیا محسوب می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به تحصیل و زندگی در این ایالت می توانید نوشتار مهم ترین دلایل برای زندگی در کوئینزلند را مطالعه کنید.

دانشگاه گریفیث – پردیس شهر های Gold Coast و Logan

این دانشگاه در جنوب شرقی کوئینزلند واقع شده است. با قدمت بیش از ۴۰ سال این دانشگاه به عنوان دانشگاهی جوان بسیار مورد توجه است. همچنین این دانشگاه جایگاه خود را به عنوان سی و هفتمین دانشگاه در لیست ۵۰ دانشگاه برتر با قدمت زیر ۵۰ سال در سال ۲۰۲۰ حفظ کرده است. کیفیت تدریس برخی از رشته ها در این دانشگاه در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر قرار دارد.

رشته رده ی جهانی کیفیت آموزش مدت شهریه سالانه ۲۰۲۰
کارشناسی مدیریت جهانگردی و گردشگری بین الملل ۲۰ ۳ سال ۲۸,۰۰۰
کارشناسی پرستاری ۳۲ ۳ سال ۳۱,۵۰۰
کارشناسی تئاتر موزیکال ۳۵ ۳ سال ۳۱,۰۰۰

 

دانشگاه جیمز کوک (JCU) – شهر Townsville

JCU دومین دانشگاه قدیمی کوئینزلند است که در سال ۱۹۶۱ تاسیس شد. JCU به کسب جوایز متعدد و معتبر شهرت فراوانی دارد و رتبه ی بیستم را در میان دانشگاه های استرالیا کسب کرده است. این موسسه پژوهش های فراوانی در رشته هایی مانند علوم دریایی ، تنوع زیستی و توسعه پایدار انجام داده است و سطح این پژوهش ها بسیار بالاتر از استاندارد جهانی قرار گرفته است.

این دانشگاه هم مانند دانشگاه گریفیث در رده بندی ۵۰ دانشگاه برتر با قدمت کمتر از ۵۰ سال قرار دارد و رتبه ی ۴۷ را به خود اختصاص داده است و هم چنین کیفیت تدریس در برخی از رشته های این دانشگاه در میان ۱۵۰ دانشگاه برتر قرار دارد.

شهریه سالانه ۲۰۲۰ مدت رده ی جهانی کیفیت آموزش رشته
AUD 34,480 ۳ سال ۵۱ – ۱۰۰ کارشناسی آموزش محیط زیست
AUD 37,680 ۳ سال ۵۱ – ۱۰۰ کارشناسی علوم دریایی
AUD 37,360 ۳ سال ۱۰۱ – ۱۵۰ کارشناسی زمین شناسی

ایالت استرالیای غربی

دانشگاه استرالیا غربی – شهر Perth

پرث چهارمین شهر پرجمعیت استرالیا و هم چنین بزرگترین شهر و مرکز ایالت استرالیای غربی است. این شهر پر از جاذبه های توریستی بوده و از همین جهت افراد زیادی برای گذراندن تعطیلات به این شهر سفر می کنند. مناظر زیبا و جذاب گردشگری به خاطر وجود رودخانه ی مشهور Swan در نزدیکی پارک Kings به وجود آمده است. پرث هم مانند سایر شهر های استرالیا محیطی بین المللی و فرهنگی متنوع دارد و این موضوع در موزه ها و گالری های هنری به چشم می آید.

پرث آموزشی با استاندارد های جهانی ، آب و هوای مطلوب و سبک زندگی آرام را ارائه می دهد. فارغ التحصیلان از این شهر می توانند واجد شرایط تمدید ویزای سه ساله پس از تحصیل باشند.

  • پرت بیش از ۱۹۳ موسسه آموزشی دارد.
  • دانشجویان می توانند از میان بیش از ۱۴۰ شاخه تحصیلی و بیش از ۲۰۳۰ رشته متفاوت انتخاب کنند.
  • با بیش از دو میلیون نفر از فرهنگ های مختلف ، دانشجویان بین المللی در استرالیای غربی احساس آشنایی و امنیت خوبی خواهند داشت.

به عنوان دانشجویی بین المللی که در پرث تحصیل و کسب درآمد می‌کند، فرصت های زیادی برای سرگرمی وجود دارد. دانشجویان پس از گذراندن یک روز سخت کاری، برای استراحت و آرامش می توانند به بازارهای شبانه ، سینماهای فضای باز ، نمایشگاه های علمی و سایر مراکز تفریحی بروند. هزینه زندگی در شهر پرث در فاکتوری همچون حمل و نقل و محل اقامت نیز بطور قابل توجهی کمتر از شهرهایی مانند ملبورن است. اگر این شهر را برای ادامه ی تحصیل و زندگی انتخاب کرده اید، مطالعه ی ۵ دلیل مهم برای تحصیل در این شهر را از دست ندهید. دانشگاه های مهم این شهر شامل ادیث کاوان ، کرتین و مرداک هستند.

دانشگاه ادیث کاوان – شهر Perth

دانشگاه ادیث کاوان در سال ۱۹۹۱ تاسیس شد و دانشگاهی دولتی با پردیس های مختلف است. این موسسه آموزشی با داشتن ۳۰,۰۰۰ دانشجو و ۶,۰۰۰ دانشجوی بین المللی از بیش از ۱۰۰ کشور دنیا آمار قابل توجهی به خود اختصاص داده است. ادیث کاوان با داشتن رتبه ۳۰ در میان دانشگاه های استرالیا، جزو ۱۵۰ دانشگاه برتر با قدمت زیر ۵۰سال محسوب می شود.

رشته رده ی جهانی کیفیت آموزش مدت شهریه سالانه ۲۰۲۰
کارشناسی آموزش (مطالعات حوزه کودک) ۵۰-۱۰۰ ۳ سال ۲۸,۰۰۰
کارشناسی پرستاری ۳۲ ۳ سال ۳۱,۵۰۰
کارشناسی تئاتر موزیکال ۳۵ ۳ سال ۳۱,۰۰۰

ایالت تاسمانیا

تاسمانیا یک ایالت جزیره ای در استرالیا و بیست و ششمین جزیره بزرگ جهان است که تقریباً ۵۴۰،۰۰۰ نفر جمعیت را در خود گنجانده است. این جزیره به داشتن مناظر زیبا، سبک زندگی آرام، مردم خون گرم و تاریخ غنی مشهور است. گرچه این جزیره کوچکترین ایالت استرالیا است، اما با داشتن بیش از ۴۰درصد از حیات وحش و پوشش پارک های ملی استرالیا، به متنوع ترین منطقه ی جغرافیایی این کشور تبدیل شده است.

مرکز این ایالت شهر هوبارت نام دارد و جذابیت های فراوانی از جمله بازار سالامانکا، موزه ها و گالری های هنری را در خود جای داده است. همچنین فعالیت های توریستی دیگری همچون طبیعت گردی، کمپینگ، کوه نوردی و موج سواری در تمامی سواحل این ایالت رواج دارد.

دانشگاه تاسمانیا- شهر Hobart

دانشگاه تاسمانیا چهارمین دانشگاه قدیمی استرالیا بوده و بیش از ۳۵هزار دانشجو دارد. شهرت تاسمانیا بیش از هرچیزی به خاطر دانشجویان و اساتید و سبک زندگی خاص آن ها است. این دانشگاه بر ارائه ی کیفیت آموزشی بالا هم راستای یادگیری در محیطی ماجراجویانه و کسب تجربه در محیط دانشگاهی پر جنب و جوش و منحصر به فرد تمرکز دارد.

در جدول زیر برخی از رشته ها با کیفیت برتر آموزشی در این دانشگاه را مشاهده می کنید:

رشته رده ی جهانی کیفیت آموزش مدت شهریه سالانه ۲۰۲۰
کارشناسی علوم دریایی و مطالعات قطب جنوب ۴۲ ۳ سال ۳۷,۹۵۰
کارشناسی علوم کشاورزی ۵۱-۱۰۰ ۳ سال ۳۵,۹۵۰

 

ایالت استرالیای جنوبی – شهر ادلاید

ادلاید پنجمین شهر پرجمعیت استرالیا و مرکز ایالت استرالیای جنوبی است. قریب به ۳/۱ میلیون نفر در این شهر سکونت دارند اما ادلاید مملو از جشن ها، فرهنگ ها و سرگرمی های مختلف برای سرگرمی همه ی افراد است. این شهر بهترین سواحل و رستوران های برنده ی جایزه و مراکز جشن را در خود جای داده که نشان دهنده ی تنوع فرهنگی ساکنین آن است.

در نتیجه ادلاید یکی از بهترین انتخاب های دانشجویان برای تحصیل و زندگی است. چرا که از نظر هزینه های زندگی سومین شهر دانشجویی استرالیا است و از این حیث ۱۴٪  از سیدنی و ملبورن ارزان تر است. دانشجویان بین المللی امتیازات و تخفیفات ویژه ای در استفاده از سیستم های حمل و نقل عمومی دریافت خواهند کرد و برخی از وسایل نقلیه برای آنها رایگان است!

اگر به دنبال زندگی در شهری آرام با تنوع فرهنگی و لذت بردن از مناظر طبیعی هستید و همچنین کار در صنایع و محیط های محلی و اقتصادی سالم برای شما آسایش و آرامش به ارمغان می آورد، فرصت زندگی در ادلاید را از خود دریغ نکنید و همین امروز برای زندگی در این شهر اقدام کنید.

دانشگاه های مشهور این شهر شامل: دانشگاه ادلاید ، دانشگاه فلیندرز ، دانشگاه استرالیای جنوبی هستند که طیف گسترده ای از رشته ها مانند کشاورزی ، صنایع غذایی و گردشگری تا فناوری اطلاعات و انواع رشته های مهندسی در آنها ارائه می شود.

ایالت سرزمین شمالی – شهر داروین

اداره مهاجرت استرالیا ، کلیه مناطق شمالی را مراکز خاص می داند. این بدان معنی است که فارغ التحصیلان سرزمین شمالی صلاحیت دریافت دو سال ویزای کاری فارغ التحصیلی خود را دارند.

ایالت سرزمین شمالی با میانگین سنی ۳۲٫۶ سال جوانترین شهر استرالیا محسوب می شود.

شهر داروین به دلیل همجواری با قاره آسیا بی نظیر است. داروین تنها دو ساعت با دنپاسار (بالی) و چهار ساعت با سنگاپور فاصله دارد.

پنج ملیت بیشتر دانشجویان بین المللی در سرزمین شمالی عبارتند از: نپال ، هند ، چین ، فیلیپین و تایوان.

دانشگاه مشهور این ایالت دانشگاه چارلز داروین نام دارد.

ایالت ویکتوریا

ویکتوریا ایالتی در جنوب شرقی سرزمین استرالیا و دومین ایالت پرجمعیت با ۶ میلیون نفر جمعیت محسوب می شود. مرکز این ایالت شهر ملبورن می باشد و جزو مناطق خاص محسوب نمی شود. اما تمامی شهر های دیگر این ایالت جزو مناطق خاص محسوب می شوند و دانشگاههایی همچون لاتروب رشته های خوبی در پردیس شهرهای این ایالت ها ارائه می کنند. پردیس های مشهور این دانشگاه در شهرهای بندیگو ، میلدورا و شپرتون هستند.

ایالت سرزمین پایتخت(ACT: Australian Capital Territory)

تمامی شهرهای این ایالت توسط اداره مهاجرت استرالیا به عنوان مناطق خاص طبقه بندی می شوند. این بدان معنی است که فارغ التحصیلان دانشگاه های این منطقه می توانند به کاری دوم پس از فارغ التحصیلی دسترسی داشته باشند.

کنبرا پایتخت استرالیاست و در سال ۲۰۱۸ رتبه ۲۲ را در میان بهترین شهرهای دانشجویی دنیا به خود اختصاص داد. این شهر هم چنین کمترین نرخ جرم و جنایت را در میان شهرهای استرالیا دارد. دانشگاه های مشهور این ایالت شامل: دانشگاه ملی استرالیا ، دانشگاه کنبرا و هم چنین پردیس دانشگاه نیوساوث ولز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *