مقاله, استرالیا

بهترین کشورها برای دانشجویان ایرانی کجاست؟

بهترین کشورها برای دانشجویان ایرانی

بهترین کشور برای دانشجویان ایرانی کجاست؟ عوامل بسیاری وجود دارد که باعث می شود برخی از کشورها برای تحصیل دانشجویان ایرانی بهتر باشند. هزینه دانشگاه، مخارج زندگی، زبان محلی، رتبه بندی دانشگاه، میزان شانس اخذ ویزا و میزان فرصت های شغلی برای مهاجرت برخی از ملاحظات دانشجویان ایرانی در هنگام انتخاب مقصد تحصیل در خارج از کشور است.

موسسه دانش و توسعه بین الملل، فهرستی از محبوب ترین کشورها به همراه آمار ثبت نام دانشجویان بین المللی ایرانی و خاورمیانه تهیه کرده است؛ امیدواریم این کار به برداشتن اولین گام شما برای تحقق رویای تحصیل در خارج از کشور کمک کند. یکی از نکات مهم هنگام انتخاب رشته و دانشگاه ها بررسی اعتبار مدارک آنها در ایران می باشد تا در صورت بازگشت به کشور، مدرک تحصیلی شما به رسمیت شناخته شود. می توانید لیست دانشگاه های مورد تائید را در اینجا پیدا کنید.

استرالیا

به طور کلی، استرالیا یکی از محبوب ترین مقصدهای دانشجویی است. اگر تحصیل در استرالیا را انتخاب کنید، از مدارک تحصیلی معتبر، سطح بالای زندگی، امکان اشتغال و تحصیل به زبان انگلیسی بهره مند خواهید شد. آنچه که استرالیا را به کشوری جذاب برای دانشجویان ایرانی تبدیل می کند، امکان زندگی در محیطی چند فرهنگی و وجود راه های ساده برای مهاجرت دائمی پس از فارغ التحصیلی است. از آنجایی که استرالیا نیاز فراوانی به نیروی کار در مشاغل ویژه ای دارد، دانشجویان فارغ التحصیل فرصت خوبی برای یافتن کار و احراز شرایط اقامت دائم خواهند داشت.

کانادا

کانادا به دلیل فرصت های فراوان تحقیقاتی و همچنین امکان مهاجرت پس از تحصیل، به عنوان سرزمین فرصت ها شناخته می شود. شانس بالای اقامت دائم و سکونت در کانادا پس از اتمام دوره‌ی تحصیلی، دانشجویان ایرانی زیادی را جذب این کشور می کند. هر چند تحصیل در کانادا مزایای دیگری نیز دارد از جمله محیط چند فرهنگی، کیفیت بالای زندگی ، استانداردهای علمی و آموزش با کیفیت که می تواند برای دانشجویان بین المللی جذاب باشد.

مالزی

دلایل زیادی وجود دارد که مالزی سالانه هزاران دانشجوی ایرانی را به دانشگاه های خود جذب می کند. مالزی به دلیل شانس بالای اخذ ویزا برای ایرانیان به یکی از مقاصد جذاب برای تحصیل دانشجویان تبدیل شده است. همچنین بسیاری از شعبات دانشگاه های برتر دنیا از آمریکا، انگلستان و استرالیا مانند دانشگاه موناش و یا کرتین در این کشور وجود دارند که می توانند برای دانشجویان ایرانی جالب توجه باشند. دوره ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند و بسیاری از دانش آموزان بین المللی از سراسر جهان برای  تحصیل در مدارس این کشور اقدام می کنند. یکی دیگر از فاکتورها پایین بودن هزینه های زندگی است.

انگلستان

بریتانیا به دلیل داشتن جامعه چند فرهنگی، دانشگاه های برتر و جمعیت انگلیسی زبان بومی یکی از مقاصد محبوب دانشجویان بین المللی است. انگلستان به دلیل جمعیت زیاد ایرانی ها در بین دانشجویان ایرانی محبوب است. در هر گوشه از این کشور می توانید قصابی و رستوران حلال پیدا کنید. با تحصیل در انگلیس، دانشجویان ایرانی می توانند به دانشگاه های برتر دنیا دسترسی داشته باشند و هم چنین با عضویت در گروه های ایرانی، فرصت گسترش شبکه کاری خود را پیدا کنند.

آلمان

آلمان به دلیل کیفیت بالای سیستم آموزشی خود شهرت جهانی دارد. تحصیل در آلمان مزایای زیادی برای دانشجویان ایرانی دارد اما بی نظیرترین آن دوره های کارشناسی رایگان در دانشگاه های دولتی است. ایرانیان زیادی در آلمان زندگی می کنند و شما می توانید در طول تحصیل با جامعه ایرانی در ارتباط باشید و دوست ایرانی پیدا کنید. در هر شهر آلمان می توانید رستوران ها و فروشگاه های مواد غذایی ایرانی پیدا کنید، بنابراین کمتر دلتنگ ایران می شوید. با این وجود، برای تحصیل در آلمان باید زبان آلمانی را یاد بگیرید زیرا بیشتر دوره ها در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی تدریس می شوند.

نروژ

کشور نروژ به طور مداوم به عنوان یکی از بهترین کشورها برای استاندارد زندگی رتبه بندی شده است و به همین علت یک مقصد تحصیلی عالی برای ایرانیان است. هزینه های بالای زندگی یکی از معایب نروژ اما تحصیل رایگان از مزایای این کشور است و دانشجویان ایرانی می توانند هم از کیفیت بالای تحصیلات و هم زندگی بهره مند شوند. اغلب نروژی ها انگلیسی روان صحبت می کنند. دوره های کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی ارائه می شوند، اما دوره های کارشناسی نیاز به مهارت در زبان نروژی دارند.

ترکیه

ترکیه همسایه ایران است و از نظر فرهنگی شباهت نزدیکی با این کشور دارد. همچنین سفر به ترکیه برای ایرانی ها بدون نیاز به ویزا امکان پذیر است. تحصیل و زندگی در ترکیه مقرون به صرفه است و سفر به ایران جهت دیدار با خانواده بسیار راحت است. این عوامل ترکیه را به مقصد خوبی برای دانشجویان ایرانی تبدیل کرده است. علاوه بر آن ، دانشجویان می توانند از مناظر طبیعی، اقیانوس و آب و هوای مدیترانه ای استفاده کنند.

امارات متحده عربی

دانشجویان ایرانی همواره علاقه مند به تحصیل در امارات متحده عربی بوده اند، عمدتا به این دلیل که تحصیل در دانشگاه های امارات متحده عربی پلی برای ورود به استرالیا، آمریکا و انگلیس محسوب می شود. بخشی به این دلیل که امارات شعب فراوانی از دانشگاه های برتر آمریکا، انگلیس و استرالیا مانند دانشگاه Wollongong را در کشور خود جای داده است و این امر به دانشجویان این امکان را می دهد تا پس از گذشت دو سال برای ادامه‌ی تحصیلات خود به این کشورها سفر کنند. یکی دیگر از مزایای امارات همسایگی با ایران از طریق خلیج فارس و سهولت رفت و آمد به ایران است.

آمار دانشجویان بین المللی خاورمیانه در دانشگاه های دنیا

طی یک و نیم دهه گذشته، تعداد دانشجویان خاورمیانه ای که حداقل بخشی از تحصیلات دانشگاهی خود را خارج از کشور گذرانده اند، به طرز چشمگیری افزایش یافته است. این روند با حمایت مالی دولت ها، مانند بورسیه تحصیلی قابل توجه پادشاه عربستان (KASP) برای دانشجویان بین المللی این کشور، تقویت شده است.

بسیاری دیگر از کشورهای خاورمیانه، از جمله قطر، کویت، امارات، مصر، عمان، لیبی و عراق با اقدامات مشابهی درصدد پیشرفت و بهره برداری از مزایای اقتصادی بلند مدت تحصیل در خارج از کشور(Study Abroad) هستند. این امر با سرمایه گذاری و افزایش دسترسی به اطلاعات دانشگاه های برتر و کسب تجربه بین المللی برای دانشجویان محقق می شود. علاوه بر این با افزایش آگاهی مردم در مورد مزایای تحصیل در خارج از کشور، تعداد دانشجویان بین المللی که خودشان با سرمایه گذاری و تامین بودجه اقدام می‌کنند نیز رو به افزایش است.

طبق آمار سازمان یونسکو درباره دانشجویان بین المللی (از سال ۲۰۱۲)، کشور عربستان سعودی پنجمین مبدا بزرگ اعزام دانشجو به خارج و ایران دهمین کشور است. (به ترتیب با اعزام ۶۲ هزار و ۵۰۰ و ۵۱ هزار و ۶۰۰ دانشجو به خارج از کشور).

دانشجویان بین المللی خاورمیانه در دانشگاه های ایالات متحده

براساس اطلاعات موسسه تحصیلات بین المللی (IIE)، تعداد دانشجویان بین المللی خاورمیانه در ایالات متحده (برترین مقصد تحصیلی جهان) از سال ۲۰۰۰ بیش از چهار برابر رشد را تجربه کرده است. در سال تحصیلی ۱۴-۲۰۱۳ تعداد دانشجویان از کشورهای خاورمیانه بیش از ۲۰ درصد نسبت به سال تحصیلی قبلی رشد کرد و حتی نرخ رشد جهانی ۸ درصدی را پشت سر گذاشت.

تعداد دانشجویان خاورمیانه در دانشگاه های ایالات متحده آمریکا
کشور مبدا سال تحصیلی ۲۰۱۳-۲۰۱۴ سال تحصیلی ۲۰۱۲-۲۰۱۳ نرخ تغییر (٪)
عربستان ۵۳,۹۱۹ ۴۴,۵۶۶ +۲۱%
ایران ۱۰,۱۹۴ ۸,۷۴۴ +۱۷%
کویت ۷,۲۸۸ ۵,۱۱۵ +۴۳%
امارات ۲,۷۸۴ ۲,۲۵۶ +۲۳%
اسرائیل ۲,۴۵۷ ۲,۴۳۰ +۱%
اردن ۲,۱۴۸ ۲,۱۰۹ +۲%
عراق ۱,۴۹۱ ۱,۰۷۴ +۳۹%
عمان ۱,۵۰۴ ۹۸۰ +۵۴%
لبنان ۱,۳۶۷ ۱,۲۶۶ +۸%
قطر ۱,۱۹۱ ۹۹۴ +۲۰%
سوریه ۶۹۳ ۵۰۵ +۳۷%
بحرین ۴۶۷ ۴۵۹ +۲%
یمن ۴۴۰ ۳۵۳ +۲۵%
سرزمین های فلسطین ۴۲۹ ۳۱۹ +۳۵%
مجموع ۸۶,۳۷۲ ۷۱,۱۷۰ +۲۱%

 

دانشجویان خاورمیانه در انگلستان

عربستان سعودی بار دیگر بزرگترین مبدا اعزام دانشجو از خاورمیانه لقب می گیرد. دانشگاه های انگلستان دومین مقصد برتر دانشجویان بین المللی در جهان در سال تحصیلی ۱۴-۲۰۱۳ با افت جزئی نسبت به سال قبل میزبان ۹،۰۶۰ دانشجوی عربستانی بودند. در مجموع، ۲۷,۵۲۰ دانشجوی بین المللی از خاورمیانه در سال گذشته در انگلستان تحصیل کرده اند که بیش از ۶٪ از کل دانشجویان بین المللی این کشور را تشکیل می دهند. این نرخ نشان دهنده افزایش ۴ درصدی متقاضیان نسبت به سال ۱۳-۲۰۱۲ می باشد که در مقایسه با آمریکا سرعت رشد کندتری می باشد، اما همچنان بالاتر از حد متوسط است.

دانشجویان بین المللی در انگلستان
نام منطقه ۲۰۱۳-۱۴ ۲۰۱۲-۱۳ نرخ تغییر (٪)
کشورهای اتحادیه اروپا ۱۲۵,۳۰۰ ۱۲۵,۲۹۰
سایر کشورهای اروپا ۱۹,۵۲۵ ۱۸,۶۱۰ +۵%
آفریقا ۳۵,۰۹۵ ۳۴,۱۶۰ +۳%
آسیا ۱۹۲,۵۴۰ ۱۸۶,۵۴۵ +۳%
استرالیا ۲,۵۸۰ ۲,۵۰۵ +۳%
خاورمیانه ۲۷,۵۲۰ ۲۶,۳۸۰ +۴%
امریکای شمالی ۲۷,۳۴۰ ۲۶,۹۲۰ +۲%
آمریکای جنوبی ۵,۳۱۰ ۴,۳۴۵ +۲۲%
نا مشخص ۲۸۵ ۵۰۵ -۴۴%
مجموع ۴۳۵,۴۹۵ ۴۲۵,۲۶۵ +۲%

 

مراکز منطقه ای همچنان یک انتخاب محبوب

همانطور که گفتیم، دانشجویان خاورمیانه در میان سریع ترین گروههای رشد در مقاصد برتر مطالعاتی در سراسر جهان قرار دارند، اما در دهه اخیر مراکز آموزش منطقه ای(داخلی خاورمیانه) مانند اردن، امارات و عربستان در این میان نگاه های زیادی را به خود معطوف کرده اند. آخرین آمار یونسکو نشان می دهد که در سال ۲۰۱۲ ، ۲۶٪ دانشجویان بین المللی از کشورهای عربی در منطقه خاورمیانه باقی ماندند – در مقایسه با ۱۲ درصد در سال ۱۹۹۹ – و امارات (به ویژه دبی) انگلیس را پشت سر گذاشت و بعد از فرانسه و ایالات متحده به سومین مقصد برتر برای دانشجویان سایر کشورهای عربی تبدیل شد.

همانطور که در جدول زیر نشان داده شده است، وقتی که صحبت از انتخاب مقصد تحصیلی می شود، بین کشورهای خاورمیانه اختلاف زیادی وجود دارد. در حالی که بیش از دو سوم دانشجویان عربستان در خارج از کشور و در آمریکا یا انگلستان هستند، کشورهایی مانند سوریه، یمن و عراق شاهد باقی ماندن تعداد بیشتری از دانشجویان خود در منطقه هستند.

 

دانشجویان خاورمیانه خارج از کشور
کشور مبدا تعداد دانشجویان خارج از کشور مبدا درصد کل دانشجویان سیار(Study abroad) برترین مقاصد تحصیلی
عربستان ۶۲,۵۳۵ ۱٫۸% آمریکا ۳۳,۰۶۶

انگلیس ۹,۷۷۳

استرالیا ۵,۳۹۲

اردن ۳,۲۹۵

کانادا ۳,۱۶۸

ایران ۵۱,۵۴۹ ۱٫۵% مالزی ۸,۱۷۰

آمریکا ۶,۷۶۳

انگلیس ۳,۳۷۲

امارات ۳,۱۶۷

ایتالیا ۲,۹۷۵

سوریه ۱۸,۲۲۲ ۰٫۵% عربستان ۶,۶۲۷

امارات ۴,۳۶۰

اردن ۱,۹۹۰

فرانسه ۱,۸۲۸

آلمان ۱,۵۷۰

فلسطین ۱۷,۶۳۷ ۰٫۵% اردن ۷,۳۳۷

امارات ۳,۸۷۵

عربستان ۳,۶۸۷

قطر ۸۴۰

مالزی ۳۷۶

اردن ۱۶,۸۲۵ ۰٫۵% امارات ۴,۶۰۴

عربستان ۳,۴۵۳

آمریکا ۱,۹۹۷

اکراین ۱,۹۴۳

انگلیس ۱,۳۹۴

یمن ۱۴,۹۴۳ ۰٫۴% عربستان ۷,۶۱۰

مالزی ۳,۰۹۰

امارات ۲,۲۲۳

اردن ۸۴۳

قطر ۶۹۴

عراق ۱۴,۴۶۵ ۰٫۴% اردن ۲,۹۵۹

امارات ۲,۳۸۶

مالزی ۱,۷۸۲

انگلیس ۱,۲۵۱

هند ۹۵۷

اسرائیل ۱۳,۸۵۸ ۰٫۴% اردن ۲,۸۷۶

آمریکا ۲,۴۱۲

ایتالیا ۱,۶۱۹

آلمان ۱,۵۳۳

جمهوری مولداوی ۱,۴۳۳

لبنان ۱۳,۰۸۹ ۰٫۴% فرانسه ۴,۵۶۷

امارات ۱,۳۲۶

آمریکا ۱,۳۰۸

عربستان ۱,۱۸۹

ایتالیا ۷۹۳

کویت ۱۰,۶۸۶ ۰٫۳% آمریکا ۳,۶۰۵

آنگلیس ۱,۸۱۶

اردن ۱,۷۲۲

امارات ۱,۰۵۳

عربستان ۶۷۱

عمان ۱۰,۰۴۹ ۰٫۳% امارات ۵,۲۵۸

انگلیس ۱,۲۰۲

اردن ۱,۰۷۹

آمریکا ۵۲۱

استرالیا ۴۸۶

امارات متحده عربی ۸,۵۲۶ ۰٫۲% انگلیس ۳,۰۸۹

آمریکا ۲,۰۳۱

استرالیا ۱,۱۳۳

هند ۷۴۸

کانادا ۲۵۵

بحرین ۴,۰۹۶ ۰٫۱% انگلیس ۱,۱۱۲

اردن ۶۷۳

امارات ۵۳۵

قطر ۳,۴۱۰ ۰٫۱% انگلیس ۱,۲۵۲

آمریکا ۹۴۸

امارات ۴۳۴

 

می توان نتیجه گرفت که با افزایش کلی دانشجویان بین المللی، در سال های آینده تعداد دانشجویان بین المللی خاورمیانه افزایش یابد و این منطقه هرچه بیشتر موردتوجه نمایندگان بین المللی دانشگاه ها قرار می گیرد. در عین حال این موضوع باعث افزایش اعتبار جهانی دانشگاه های واقع در منطقه خاور میانه نیز خواهد شد.

موسسه دانش و توسعه بین الملل، نماینده رسمی مراکز آموزشی کشور استرالیا می باشد و با سابقه درخشان در امر اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی، بهترین گزینه را برای دانشجویان ایرانی برای تحقق رویای تحصیل در خارج از کشور فراهم می کند. در صورت نیاز به مشاوره اینجا کلیک کنید و یا با کارشناسان موسسه دانش و توسعه بین الملل تماس حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *