تحصیل در مدارس استرالیا

قابل توجه متاقضیان تحصیل در مدارس استرالیا به استحضارتان می رسانیم که بر خلاف دیگر کشور ها دوره تحصیلی در مدارس کشور استرالیا به پنج بخش تقسیم بندی می شود که عبارت اند از:

  • مقطع پیش دبستانی (Preschool)
  • مقطع آمادگی یا مهد کودک (Preparatory or Kindergarten)
  • مقطع دبستان (Primary school)
  • مقطع دبیرستان یا متوسطه (Secondary school or High school)
  • مقطع دبیرستان ارشد یا کالج (Senior secondary school or College)

شایان ذکر است که تحصیل در مدارس استرالیا از مقطع دبستان تا دوره متوسطه اجباری است و به مدت 13 سال به طول می انجامد و از طرفی تحصیل در مدارس این کشور تا سن 16 سالگی (اتمام دوره متوسطه) برای تمام اتباع و شهروندان ملی این کشور اجباری است. البته که به همین علت است بیشتر افراد قصد تحصیل در این کشور را دارند چرا که در جوامع و کشورهایی که نرخ سواد آموزی آن ها در تمام مقاطع تحصیلی بالای 80 درصد باشد قطعا مدارک تحصیلی اخذ شده در مراکز تحصیلی اعم از دانشگاه ها و دیگر مقاطع از اعتبار بالایی در سطح بین المللی برخوردار است و نقش به سزایی در آینده شغلی افراد در رشته و حیطه مورد نظرشان دارد.

البته که قوانین ذکر شده در پاراگراف فوق در ایالت های مختلف استرالیا متفاوت بوده و به عنوان مثال در برخی از این ایالت ها دوران تحصیل در مدارس استرالیا 15 ساله است.

مقطع دبیرستان نیز که در 5 دسته بندی مقطع تحصیلی در مدارس استرالیا از آن یاد کردیم در این کشور 2 سال به طول خواهد انجامید و تمام افراد حاضر در کشور استرالیا در سنین 17 و 18 سالگی موظف به طی کردن این دوره دو ساله هستند و پس از اتمام این دوره دانش آموزان بین المللی نیز می توانند نسبت به ورود به دانشگاه اقدام کنند و گامی تأثیر گذار را در مسیر پیشرفت زندگی خود بردارند. از طرفی هر سال تحصیلی در دوره مدرسه به 2 ترم تقسیم شده و به طور متوسط در این کشور هر سال تحصیلی حدود 200 روز از سال را شامل می‌گردد. همچنین ساعات روزانه معمول مدارس در این کشور از ساعت 8:30 صبح تا 3:30 بعد از ظهر می‌باشد.

به طور خلاصه:

  • دوره دبستان:  که به مدت هفت یا هشت سال طول می کشد و شامل مهدکودک یا آمادگی تا مقطع 6 یا 7 است.
  • دوره متوسطه: از مقطع 7 تا 10 یا 8 تا 10 به مدت سه یا چهار سال ادامه می یابد.
  • دوره متوسطه ارشد: به مدت دو سال و شامل مقاطع 11 و 12 است.

متقاضیان تحصیل در مدارس استرالیا نیز باید این نکته را بدانند که همانند نظام های آموزشی جاری و ساری در دیگر کشور ها در استرالیا نیز مدارس دولتی، نیمه دولتی و غیر انتفاعی وجود دارد و حتی در برخی مناطق به دلیل وجود اقلیت های مذهبی مدارس مبتنی بر فلسفه‌های آموزشی مانند مونتسوری و اشتاینر می‌باشند. کلیه مدارس باید در بخش آموزش ایالت یا قلمرو کشور ثبت شده و از نظر زیرساخت ها و ثبت معلمان مطابق الزامات دولت کل و دولت آن ایالت باشند.

از طرفی درصد قابل توجهی از مدارس کشور استرالیا شبانه روزی هستند که یقینا هزینه مدارس شبانه‌روزی به دلیل محل اسکان، امکانات و خورد و خوراک گرانتر بوده و البته گزینه خوبی برای دانش آموزان بین‌المللی زیر 18 سال و بدون همراه (والدین، سرپرست قانونی و…) در امر تحصیل در مدارس استرالیا به شمار می رود.

مدارس استرالیا برنامه های گوناگون و بسیار تاثیرگذار و مهمی را برای آموزش دانش آموزان انجام می‌دهند تا با ایجاد نشاط و تنوع در روند آموزش محصلان در مدارس استرالیا بتوانند سطح یادگیری و سواد کسب شده آنان را افزایش دهند. در واقع مدارس استرالیا دانش آموزان را برای زندگی آماده می کنند. توسعه مهارت‌های ارتباطی، نظم شخصی و دیگر نکاتی که در امر پرورش کودکان موثر است از جمله مهمترین اقدامات این مدارس است. مدارس استرالیا برنامه درسی گسترده‌ای را در زمینه‌های اصلی یادگیری ارائه می‌دهند؛ از جمله انگلیسی، ریاضیات، مطالعات جامعه و محیط، علوم، هنر، زبان‌های غیر انگلیسی (LOTE)، فناوری، بهداشت و تربیت بدنی و… .

سیستم آموزش و پرورش در مدارس استرالیا همچنین به مزایای یک آموزش محیطی و قرار گرفتن در موقعیت عملی از طریق کار گروهی، تجلی خود و پیشرفت شخصی در خارج از کلاس نیز باور داشته و برای آن اهمیت خاصی قائل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *