کسانی که تا حدودی نسبت به چگونگی تحصیل در استرالیا اطلاعاتی دریافت و مقالاتی را مطالعه کرده اند می دانند، که سیستم و نظام آموزشی در کشور استرالیا به دلیل دولت نیمه مختار در این کشور بسیار به سیستم آموزشی کشورهایی نظیر کانادا و بریتانیا شباهت دارد. 

به طور کلی می توان گفت در نظام آموزشی این کشور ها مقطع های تحصیلی برای محصلان به درجات گوناگونی تقسیم بنده شده است و متقاضیان امر تحصیل در این کشور در هر رده و مقطعی می توانند بسته به طول مدت زمان تحصیلی خود مدارک تحصیلی گوناگون و مورد دلخواهشان را اخذ کنند. 

به طور کلی مقطع کارشناسی در استرالیا به دو دسته Bachelor’s Degree و Bachelor Honours Degrees تقسیم می‌شود که به ترتیب گروه اول نامبرده شده، مانند دوره کارشناسی یا همان لیسانس که در دیگر کشور ها نیز مدت زمان تحصیل در این مقطع 4 سال به طول می انجامد در کشور استرالیا نیز مقاطع تحصیلی کارشناسی به همین صورت است. 

شایان ذکر است دسته دوم ذکر شده تحت عنوان شرایط خاصی اعم از گذراندن 1 سال از مدت زمان تحصیل خود برای انجام پژوهش یا شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه  مدت زمان تحصیلی افراد در مقاطع تحصیلی در استرالیا متغیر باشد. 

دانشجویان متقاضی تحصیل در کشور استرالیا که قصد ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در این کشور را داشته باشند، بیشتر اوقات انتخابشان توسط دانشگاه مورد بررسی قرار گرفته و نسبت به تعیین نوع کارشناسی آن‌ها تصمیم‌گیری صورت می گیرد. با وجود اینکه شانس اخذ بورسیه تحصیلی در این مقطع نسبت به مقاطع بالاتر کمتر است ولی تحصیل در مقطع کارشناسی محبوبیت زیادی در استرالیا دارد. چرا که تحصیل در مقطع کارشناسی یا بهتر است بگوییم لیسانس، بهترین راه برای ورود به بسیاری از رشته‌هایی دانشگاهی است که نیازمند گذراندن پیش‌نیازها و یا مجوزهای ویژه ای هستند مانند رشته داروسازی. همچنین این مقطع طیف وسیعی از رشته‌ها را در بر گرفته و در برخی از دانشگاه‌های استرالیا امکان شرکت در برنامه‌های Co-Op نیز وجود دارد. 

  • مقاطع تحصیلی در استرالیا 

در کلیه مدارس استرالیاآموزش شامل سه مرحله پیش‌دبستانی، ابتدایی و متوسطه می‌باشد. طول دوره کودکستان معمولاً یک سال می‌باشد و برای کودکان از سن پنج‌سالگی آغاز می‌گردد. در ایالت‌ها و یا سرزمین‌های مختلف استرالیا طول دوران ابتدایی و متوسط کمی متفاوت است. اما به ‌طورکلی دوره ابتدایی 6 تا 7 سال، دوره پیش‌دبستانی ۴ تا ۵ سال و دوره متوسطه ۶ سال می‌باشد. 

  • مقطع کارشناسی 

طول دوره مقطع کارشناسی ۳ تا ۴ سال و هزینه پرداختی بابت شهریه دانشگاه مورد نظر حدودا۱۵ تا ۳۰ هزار دلار است. 

بیمه دانشجویی استرالیا در طول دوره تحصیلی رایگان است. اما هزینه زندگی بعضاً از بعضی کشور های هم سطح در این کشور بیشتر است. چرا که در تمام جداول بین المللی، استرالیا جز 15 کشور گران جهان به حساب می آید. البته این هزینه با ۲۰ ساعت کار در هفته تا حدودی کاهش می یابد. مدرک زبان مورد نیاز برای پذیرش در این مقطع، آیلتس 7 می باشد. 

  • مقطع دکتری 

در مقطع دکترا بسته به نوع رشته افراد و عموماً پس از مکاتبه با اساتید راهنما دوره ۳ ساله دکترا اعطا می گردد. 

حداقل معدل مقطع کارشناسی ارشد بایستی ۱۶ و مدرک آیلتس باید 7 باشد. 

در ضمن دکترای درخواستی باید کاملاً مرتبط با رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد باشد. 

 

0 0 رای ها
مجموع امتیاز ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها