استرالیا, مقاله

۶ تفاوت فرهنگی میان کشورهای استرالیا و ایران

 

تجربه ی تغییر فرهنگ و آداب و رسوم، علاوه بر دلتنگی برای سرزمین مادری، اتفاقی بسیار رایج برای دانشجویان بین المللی است. آن ها به محض رسیدن به خاک استرالیا و آغاز این مسیر باید با معیارهای جدید در فرهنگ دانشگاهی و محلی آشنا شوند و با آن ها سازگار شوند. به یاد داشته باشید که این سازگاری برای شما زمان می برد، اما به زودی با این فرهنگ آشنا می شوید و جزوی از مردم استرالیا خواهید شد!

بیایید برای آمادگی حضور در استرالیا ، بخشی از برجسته ترین تفاوت ها را با یک دیگر بررسی کنیم:

۱. تفاوت شیوه ی تحصیل

سیستم آموزشی استرالیا در جهان شهرت فراوانی دارد، زیرا محیط یادگیری آزاد و منعطفی را فراهم می کند. این سیستم رویکردی خاص برای یادگیری دارد که با سیستم آموزشی کشور ایران بسیار متفاوت است. در استرالیا ، سیتستم آموزشی ترکیبی از یادگیری دروس عملی و تئوری است. سازگار شدن دانشجویان با یادگیری تحت این سیستم می تواند باعث استرس آنها شود. اما خبر خوب برای شما این است که موسسات آموزشی و دانشگاه ها توجه بیشتری به دانشجویان بین المللی می کنند. آن ها طیف وسیعی از ابزار و روش ها را در اختیار شما قرار می دهند تا فرایند سازگاری با محیط جدید را تسهیل کنند. برای مثال می توانید از کمک دانشجویانی که در حال حاضر در دانشگاه مقصد شما تحصیل می کنند، استفاده کنید.

۲. سد تفاوت زبان

با توجه به این که زبان انگلیسی، زبان دوم همه ی دانشجویان بین المللی است ، می توان از آن به عنوان دیگر تفاوت فرهنگی شاخص برای زندگی در استرالیا نام برد. بنابراین ممکن است شما به خاطر عدم تسلط کافی به زبان انگلیسی برای درک دروس و شرکت در کلاس ها با مشکل مواجه شوید.

شکستن این سد در وهله ی اول ساده به نظر نمی رسد، اما روش های گوناگونی برای بهبود مهارت های انگلیسی وجود دارد. برای مثال از هر فرصتی برای صحبت با هم کلاسی های خود استفاده کنید. بحث راجع به موضوعات مطرح در رشته ی خودتان را خارج از کلاس هم ادامه دهید؛ هرچقدر بیشتر به انگلیسی صحبت کنید، اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهید کرد. به خاطر داشته باشید که شما هم مانند همه از طریق اشتباه در تلفظ و گرامر یاد می گیرید و رشد می کنید.

۳. صمیمیت و غیررسمی بودن!

دانشجویان بین المللی معمولا به این سطح از صمیمیت که در استرالیا با آن مواجه می شوند، عادت ندارند. برای مثال در دانشگاه های استرالیا، صدا کردن اساتید با نام کوچک آن ها مرسوم است. درحالی که در کشور های دیگر بی احترامی محسوب می شود.

استرالیا این فرهنگ را کاملا طبیعی می دانند چرا که آن ها با اساتید و دانشجویان به طور مساوی برخورد می کنند. استرالیایی ها فرهنگ خونسرد و آرامی دارند. به همین خاطر نگران نباشید و با خیالی آسوده با آن ها صمیمی شوید!

۴. تنوع فرهنگی

استرالیا تنوع فرهنگی خود را پذیرفته، به آن احترام می گذارد و حتی برخی از مراسم های ملل مختلف را جشن می گیرد! این مسئله همیشه به شما کمک می کند تا تجربیات جالب و جدید بسیاری کسب کنید و همینطور فرصت آشنایی با افراد جدید و خروج از منطقه ی تنهایی را داشته باشید. از آنجا به بعد به محیط چندفرهنگی استرالیا تعلق خاطر پیدا می کنید.

مزیت زندگی در یک کشور چندفرهنگی این است که به شما این فرصت را می دهد زبان های متفاوت یاد بگیرید، در جشنواره های بین المللی گوناگونی شرکت کنید و انواع غذاها را از مناطق مختلف دنیا امتحان کنید.

۵. ساعات خدمات رسانی

رستوران ها و کافه های استرالیا (به جز روزهای آخر هفته) در مقایسه با کشور ایران و سایرکشورهای آسیایی زودتر تعطیل می کنند. ساعات کار آن ها در روزهای عادی از ۹ تا ۱۷ و آخر هفته ها ۹ تا ۲۰ (long Shopping) است. ممکن است شما به این ساعات کوتاه خدمات رسانی عادت نداشته باشید، به خصوص هنگامی که هوس یک وعده غذایی در نیمه شب کرده باشید! البته جای نگرانی زیادی نیست، زیرا هایپرمارکت های ۲۴ ساعته ای مانند Kmart, Coles , Woollworth در استرالیا فعال هستند.

۶. روش درخواست پذیرش برای دانشگاه های استرالیا

برای بسیاری از متقاضیانی که قصد تحصیل در استرالیا را دارند ، آگاهی از روند صحیح پذیرش دانشگاه ها بزرگ ترین نگرانی است. اما جای نگرانی نیست زیرا دولت استرالیا این روند را آسان کرده و دریافت ویزای دانش آموزی یا دانشجویی اصلا پیچیده نیست. چند پیشنهاد برای کاهش استرس و کمک به سازگاری شما با محیط کشور استرالیا:

  • به خودتان زمان بدهید. سعی نکنید که همه چیز را در همان هفته ی اول کشف کنید!
  • استراحت و تغذیه سالم. ممکن است روزهای اول احساس کنید بیش از حد معمول به خواب نیاز دارید.
  • در اسرع وقت به روال سابق و برنامه روزانه خود برگردید.
  • فعالیت بدنی و ورزش را فراموش نکنید. فعال بودن به بهبود روحیه‌ی شما کمک می کند.
  • اتاق خود را مطابق میل مرتب کنید! برای خود فضایی ایجاد کنید که آشناتر و راحت تر باشد.
  • خودتان را با کارهای روزمره ی دانشجویان بین الملل درگیر کنید. اگرچه در ابتدا با جنبه های خاصی از فرهنگ استرالیا آشنا نیستید، با گذشت زمان اعتماد به نفس خود را در مواجهه با محیط جدید به دست میاورید.
  • ارتباط با دانشجویان بومی استرالیا. علاوه بر اینکه به شما کمک می کند تا درباره ی زندگی در استرالیا بیشتر بدانید، می توانید عضوی از انجمن هایی باشید که موردعلاقه ی شما هستند.
  • از درخواست کمک نترسید. در صورت لزوم از مشاوره های روانشناسی خاص دانشجویان بین المللی استفاده کنید.

اگر متقاضی تحصیل و آشنایی با زندگی در این کشور هستید، می توانید برای شروع جمع آوری مدارک لازم و آشنایی با فرم های درخواست پذیرش، با نمایندگان معتبر دانشگاه های استرالیا در کشور خود تماس بگیرید و از درخواست کمک نترسید.

5 1 رای
مجموع امتیاز ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها