در این مقاله سعی داریم تا با معرفی دوره های کاردانی در استرالیا اطلاعات کافی و جامعی را در اختیار آن دسته از افرادی که قصد دارند مقطع تحصیلی کاردانی را در کشور استرالیا سپری کنند بگذاریم.

دوره های کاردانی در استرالیا

طول دوره فوق دیپلم یا همان کاردانی در استرالیا حدود 2 سال به طول می انجامد و دانش آموزان در طی سپری کردن مقطع تحصیلی کاردانی بیشتر پیش نیاز های لازم برای طی کردن دوره کارشناسی را نیز فرا می گیرند. همین امر نظام آموزشی استرالیا را از دیگر کشور ها متمایز می کند. چرا که بنیه علمی دانش آموزان از ابتدا در تمام رشته ها تقویت می شود.

طول دوره فوق دیپلم در استرالیا دو سال است و دانش آموزان در طی آن، بیشتر پیش نیازهای لازم برای گذراندن دوره کارشناسی را فرا می گیرند. به دلیل اینکه دانش آموزان استرالیایی معمولا مستقیم به دانشگاه وارد می شوند و در آنجا این آموزش ها را فرا می گیرند. دانشگاه های محدودی برای برگزاری این دوره ها سرمایه گذاری کرده اند. بنابراین اگر قصد گذراندن دوره کاردانی در استرالیا را دارید و می خواهید به دنبال آن ویزای تحصیلی این کشور را اخذ کنید، باید به این امر توجه داشته باشید که ممکن است در شهری غیر از شهر مورد نظرتان ساکن شوید. چرا که دانشگاه شهر مورد علاقه شما حتما باید دوره های تکمیلی کاردانی را برای شما برگزار کند و در غیر این صورت شما نمی تواند به تحصیل خود در مقطع کارشناسی در این کشور ادامه دهید.

تعداد دوره های کاردانی یا دوره های دانشگاهی ۲ ساله در استرالیا زیاد نمی باشد. این دوره ها در مقاطع پایین تر از کارشناسی وجود دارد و به طور معمول دوره های کاردانی به عنوان پیش نیاز دوره های اصلی در نظر گرفته شده و در اکثر دانشگاه های استرالیا ارائه نمی شوند. از همین رو دانشجویان ایرانی که تمایل دارند مدرک کاردانی خود را از یکی از دانشگاه های ایران گرفته و پس از آن قصد ورود به دانشگاه های استرالیا را دارند بایستی دوره های پیش نیاز رشته مورد نظرشان در دانشگاه استرالیا سپری کنند. در واقع در استرالیا مقاطع کاردانی کمتر از کارشناسی دیده می شوند. تنها راهکار موجود برای این دسته از دانشجویان این است که تعدادی از واحدهای درسی خود را که در ایران گذرانده اند و نمره ای بالاتر از ۱۸ در آن واحد درسی کسب نموده اند را معادل سازی نموده و آن واحد درسی را از دروس دوره کارشناسی خود در دانشگاه های استرالیا حذف نمایند. لازم به ذکر است که روند تطبیق واحد های درسی در دانشگاه های استرالیا پیچیده بوده و دانشگاه های کمی حاضر به پذیرش واحدهای درسی می شوند.

شایان ذکر است که مدرک کاردانی در استرالیا در بسیاری از کشور های جهان دارای اعتبار بالایی است و اخذ این مدرک ملزم به استقرار و اسکان شما به مدت دو سال در شهری است که دانشگاه شما در آن قرار دارد.

نکته حائز اهمیت در موضوع تحصیل در مقطع کاردانی در استرالیا این است که افراد در این مقطع تحصیلی نیز می توانند از همان لحظه ورود به خاک استرالیا برای خود کار نیمه وقت اتخاذ کنند تا بتوانند زندگی راحت تر با امکانات رفاهی بیشتری را در کنار روند تحصیل خود در مقطع کاردانی در استرالیا را تجربه کنند از طرفی باید یاد آور شد که هزینه های دوره فوق دیپلم در دانشگاه های مختلف متفاوت است، اما این هزینه چیزی بین 15 هزار تا 25 هزار دلار استرالیا در سال خواهد بود.

با در نظر گرفتن هزینه های ویزا و همچنین زندگی در استرالیا، بهتر است قبل از رفتن از داشتن سرمایه کافی مطمئن شوید. چراکه کار پاره وقت جوابگوی هزینه های بالای زندگی دانشجویی در استرالیا نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *