کانادا, مقاله

هزینه های تحصیل در کانادا

هزینه های تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی

همواره یکی از دغدغه های دانشجویانی که قصد تحصیل و بورسیه شدن در دانشگاه‌های معتبر را دارند هزینه های تحصیل در کانادا است. دانشجویان متقاضی تحصیل در کشور کانادا باید این نکته را مد نظر داشته باشند که بایستی هزینه متوسطی را به غیر از مخارج شخصی برای طی نمودن دوران تحصیلی خود در دانشگاه های این کشور پرداخت کنند.

هزینه های تحصیل در کانادا با توجه به مقطع، دانشگاه، رشته تحصیلی و عوامل دیگر متفاوت است.

بحث هزینه‌ها را می‌توان به 2 بخش تقسیم‌بندی کرد:

بخش اول هزینه‌های اخذ ویزا و تمکن مالی

بخش دوم هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا

علاوه بر تمکن مالی، شهریه دانشگاه و کالج هم جز هزینه های تحصیل در کانادا محسوب می شوند. مبلغ شهریه هم به معیارهای مختلفی وابسته است که مقدار دقیق آن را باید در وبسایت دانشگاه‌ مد نظر خود بررسی کنید.

یکی از دلایل محبوبیت کشور کانادا برای مهاجرت تحصیلی هزینه معقول تحصیل و هزینه‌های مناسب زندگی در کاناداست. در ادامه به طور کلی این هزینه‌‌ها را بررسی می‌کنیم.

توجه داشته باشید هزینه دبستان و دبیرستان برای فرزندان افرادی که ویزای تحصیلی یا ویزای کار دارند در مدارس دولتی رایگان است.

در حال حاضر با وجود استانداردهای بالای آموزشی و به صرفه بودن هزینه های تحصیل در کانادا ، روز به روز بر تعداد متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا نسبت به دیگر کشورهای جهان مانند آمریکا، استرالیا و انگلیستان افزوده می شود.

در واقع هزینه های تحصیل در کانادا یکی از عمده ترین سوالاتی است که افراد پس از دریافت ویزای تحصیلی کانادا  Study Permit ممکن است با آن مواجه شوند.

هزینه های تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا را دارند بایستی بدانند که میزان هزینه های تحصیل در کانادا رابطه مستقیم با رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظرشان دارد. چرا که رشته های پر مخاطب و تخصصی در این کشور به دلیل پویایی نظام آموزشی در حوزه آموزش تئوری و عملی برای دانشگاه ها گران تمام می‌شود و به همین دلیل است در سراسر دنیا در مراکز مرتبط با علوم پزشکی خواهان جذب فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و علوم آزمایشگاهی و… کشور کانادا هستند. چرا که سطح بهره وری دانشجویانی که دانشگاه مورد نظر بر روی آموزش تئوری دانش آموختگانش سرمایه گذاری کرده بسیار بالا است و توجیه مناسبی برای مراکز درمانی برای جذب این فارغ التحصیلان مجرب به شمار می رود.

هزینه های تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) و دکترا

دانش آموزان بین‌المللی در کانادا باید شهریه پرداخت کنند. اما چقدر؟‌ پاسخ بستگی به استان مورد نظر شما دارد. در استان های بزرگتر مثل بریتیش کلمبیا و انتاریو، هزینه تحصیل فرزندان در کانادا بالاتر است.

شهریه تحصیل در مدارس روزانه برای کانادایی ها رایگان است. البته اگر پدر و مادر هستید و ویزای تحصیلی یا کار دارید باز هم شهریه ای برای فرزندتان در مدارس پرداخت نخواهید کرد.

شهریه مدارس شبانه روزی شامل هزینه های تحصیل و هزینه های اقامت در خوابگاه و وعده های غذایی می‌شود. در برخی از مدارس این هزینه شامل یونیفرم و برخی امور فراغتی هم می‌شود. 

برای کلیه مقاطع تحصیلی فوق، یکسری مخارج جانبی دیگری در راستای تحصیل نیز وجود دارد؛ مانند هزینه کتاب و وسایل آموزشی و بیمه درمانی که متوسط نرخ هزینه کتاب و لوازم آموزشی بین 600 تا 1100 دلار کانادا در سال است و از طرفی نیز هزینه بیمه‌های درمانی از 40 دلار کانادا در ماه شروع می‌شوند.

0 0 رای ها
مجموع امتیاز ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها