کار دانشجویی در کانادا یکی از موضوعاتی است که وقتی جرقه‌اش در ذهن متقاضیان تحصیل در خارج از کشور زده می شود، هزار و یک پرسش دیگر را با خودش به همراه می‌آورد. مثلا چطور می‌توانیم در کانادا کار پیدا کنیم؟ شرایط کار دانشجویی در کانادا چیست؟ ساعت کار دانشجویی در کانادا چقدر است؟ آیا حقوقش کفاف هزینه‌های زندگی دانشجویی را می دهد یا خیر؟ و غیر….

به طور کلی بر اساس آمار منتشر شده هزینه زندگی برای شهروندان کشور کانادا گران تمام می‌شود از همین رو دانشجویان ایرانی که می خواهند از این کشور بورسیه تحصیلی دریافت کنند باید از ابتدا برنامه مدون و جامعی برای پیدا کردن کار دانشجویی در کانادا داشته باشند.

اصولا تأمین هزینه‌های زندگی دانشجویی در یک کشور خارجی مثل کانادا، یکی از دغدغه‌های بزرگ متقاضیان تحصیل است. فکر کار دانشجویی زمانی به ذهن یک دانشجو خطور می‌کند که وقتی بعد از ورود به کشور مقصد و  اسکان در محل اقامتش، برای اولین بار تصمیم می‌گیرد برای خرید به بیرون برود. وقتی با قیمت‌های دلاری مواجه می‌شود و آنها را به ریال ضربدر می‌کند، تازه می‌فهمد که اوضاع از چه قرار است و باید به دنبال کار دانشجویی باشد تا بتواند در طول تحصیل، تا حدودی هزینه‌های زندگی‌اش را پوشش دهد.

برای کار دانشجویی در کانادا، دانشجویان و دانش آموزان می‌توانند تا سقف 20 ساعت در هفته کار کنند. در تعطیلات زمستان، بهار، تابستان و روزهای تعصیل رسمی اجازه کار بیش از 20 ساعت در هفته هم برای دانشجویان وجود دارد.

این کار دانشجویی می‌تواند خارج از دانشگاه Off-Campus و یا در داخل دانشگاه On-campus باشد. دوره های کو آپ کانادا Co-op هم فرصت بسیار مناسبی برای کار دانشجویی و کسب تجربه است. مزیت دوره های کو آپ این است که تضمین شغلی دارد.

یعنی پس از پایان تحصیلات، با توجه به رشته و کار خود می توانید در یک شغل مرتبط پیش بینی شده برای شما مشغول به کار شوید.

همچنین با کار حین تحصیل، دانشجویان می‌توانند بخشی از مخارج تحصیل در کانادا را پوشش دهند.

مهمترین بحث قبل از عزیمت افراد برای تحصیل به کانادا پیدا کردن حوزه کاری و تقویت توانایی افراد با توجه به نیاز این کشور است که نیاز به برنامه و رصد چندین ماهه دارد. متقاضیان کار دانشجویی در کانادا بایستی این نکته را در نظر بگیرند که مهارت مورد نیاز در این کشور چه بوده و حداقل و حداکثر حقوق دریافتی افراد در مشاغل نیمه وقت مربوط به کدام حوزه های کاری می شود. از این طریق با اشراف کامل داشتن به این موارد، بیشترین سود را از کار دانشجویی در کانادا در روند اخذ مدارک تحصیلی‌ خود خواهند گرفت.

البته که نمی توان از مزیت کار دانشجویی در کانادا چشم پوشی کرد چرا که در کشور هایی مانند کانادا بعد از طی کردن دوره ای 6 ماهه افراد می توانند با شرایط خاص مشغول به کار شوند از طرفی کانادا با راه اندازی سامانه پیشرفته جست و جوی شغل دانشجویی توانسته بهترنی گزینه های کسب درامد را در طول مدت تحصیلی و تعطیلات تابستانه در اختیار دانشجویان بین المللی این کشور قرار دهد.

نا گفته نماند اگر چه مشغول شدن دانشجویان به کار دانشجویی در دوران تحصیل شان انتخاب راحتی نیست ولی قطعا افرادی که با انتخاب جسورانه خود در امر تحصیل در دانشگاه های کانادا سعی دارند موقیت اجتماعی و شرایط زندگی خود را تا پایان عمر تضمین کنند، اختیار کردن کار دانشجویی در کانادا مسئله چندان دشواری نیست. از طرفی بسیاری از دانشجویان هر سال علاوه بر اخذ مدرک مورد نظرشان از دانشگاه های کانادا مسیر شغلی شان تغییر کرده و جذب بازار کار پر درآمد کانادا می‌شوند.

0 0 رای ها
مجموع امتیاز ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها