در این مقاله سعی داریم تا با معرفی دوره های کاردانی در کانادا اطلاعات کافی و جامعی را در اختیار آن دسته از افرادی که قصد دارند مقطع تحصیلی کاردانی را در کشور کانادا سپری کنند بگذاریم. 

دارندگان مدرک کاردانی که علاقه مند به تحصیل در کانادا هستند معمولاً با یک دغدغه مشترک مواجه‌اند: آیا در پروسه ادامه تحصیل در کانادا، مدرک کاردانی من پذیرفته می‌شود؟و یا این که آیا واحدهای درسی گذرانده شده با برنامه آموزشی که قصد شرکت در آن را دارند تطبیق داده می‌شود یا باید واحدهای مذکور را مجددأ پشت سر بگذرانند؟ 

  • انواع مدرک کاردانی 

سه نوع مدرک کاردانی وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود: 

  1. کاردانی هنر (AA): این مدرک کاردانی بیشتر مربوط به موضوعاتی در حوزه علوم انسانی، زبان، ادبیات و هنر می‌شود. اگر دانشجویی بخواهد با این مدرک کار کند، می‌تواند در مشاغلی مانند فروش، مدیریت و موقعیت‌های آموزشی کار کند.  
  1. کاردانی علوم (AS): این مدرک بیشتر مربوط به ریاضیات و علوم، پرستاری، کسب‌و‌کار، قضاوت و فناوری اطلاعات می‌شود. کسانی که این مدرک را دریافت می‌کنند، می‌توانند مقطع کارشناسی دانشگاه را دو ساله تمام کنند.  
  1. کاردانی علمی کاربردی (AAS): بیشتر هدف آن آشنا کردن دانشجویان با مشاغل مورد نظر است تا بتوانند شغل مورد نظر خود را به راحتی انتخاب کنند. آموزش دانشجویان در این مقطع مهارت‌های عملی لازم برای فعالیت در محیط کار را به وجود می‌آورد. کسانی که این مدرک را دریافت می‌کنند، می‌توانند در طیف وسیعی از رشته‌های دانشگاهی وارد شوند.  

 

طول دوره فوق دیپلم در کانادا دو سال است و دانش آموزان در طی آن، بیشتر پیش نیازهای لازم برای گذراندن دوره کارشناسی را فرا می گیرند. به دلیل اینکه دانش آموزان کانادایی معمولا مستقیما به دانشگاه وارد می شوند و در آنجا این آموزش ها را فرا می گیرند. دانشگاه های محدودی برای برگزاری این دوره ها سرمایه گذاری کرده اند. بنابراین اگر قصد گذراندن مقطع کاردانی در کانادا را دارید و می خواهید به دنبال آن ویزای تحصیلی این کشور را اخذ کنید، باید به این مورد توجه داشته باشید که ممکن است در شهری غیر از شهر مورد نظرتان ساکن شوید، چراکه دانشگاه شهر مورد علاقه شما حتما باید دوره های تکمیلی کاردانی را برای شما برگزار کند و در غیر این صورت شما نمی توانید به تحصیل خود در مقطع کارشناسی در کشور کانادا ادامه دهید. 

شایان ذکر است که مدرک کاردانی در کانادا در بسیاری از کشور های جهان دارای اعتبار بالایی است و اخذ این مدرک ملزم به استقرار و اسکان شما به مدت دو سال در شهری است که دانشگاه شما در آن قرار دارد. 

اگر با مدرک کاردانی بخواهید در کانادا تحصیل کنید باید مجوز تحصیلی یا استادی پرمیت داشته باشید. این مجوز به دانشجو اجازه می‌دهد تا در یکی از دانشگاه‌های کانادا تحصیل کند. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که با مدرک کاردانی تنها می‌توانید برای مقطع کارشناسی اقدام کنید.  

دانشجو باید در نظر داشته باشد که مجوز تحصیلی با گرفتن ویزا فرق دارد. زیرا دانشجو ابتدا باید مجوز تحصیلی را دریافت کرده و سپس برای ویزای دانشجویی اقدام کند.

0 0 رای ها
مجموع امتیاز ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها