کسانی که تا حدودی نسبت به چگونگی تحصیل در کانادا اطلاعاتی دریافت و مقالاتی را مطالعه کرده اند می دانند، که سیستم و نظام آموزشی در کشور کانادا به دلیل دولت نیمه مختار در این کشور بسیار به سیستم آموزشی کشورهایی نظیر کانادا و بریتانیا شباهت دارد.

به طور کلی می توان گفت در نظام آموزشی این کشور ها مقطع های تحصیلی برای محصلان به درجات گوناگونی تقسیم بندی شده است و متقاضیان تحصیل در این کشور در هر رده و مقطعی می توانند بسته به طول مدت زمان تحصیلی خود مدارک تحصیلی گوناگون و مورد دلخواه شان را اخذ کنند.

تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی از دبستان تا دوره‌های دانشگاهی و دوره های زبان امکان پذیر است. کشور کانادا یکی از پیشگامان گروه G8 از نظر سرانه سرمایه گذاری در زمینه تحصیلات و ارائه بورسیه تحصیلی است؛ که این منجر به کیفیت بالای موسسات و آموزشگاه‌های کانادا شده است. بر اساس آمار اداره مهاجرت کانادا، هر ساله بیش از ۱۵۰ هزار دانشجو از کشورهای مختلف برای ادامه تحصیل در بیش از ۱۰ هزار رشته دانشگاهی به کانادا می‌آیند. تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی و زبان فرانسوی ممکن است.

دوره های تحصیلی کانادا در کالج

دوره : Advanced Diploma طول دوره دیپلمای پیشرفته ۳ ساله است و متقاضیان با داشتن مدرک دیپلم یا فوق دیپلم میتوانند در این دوره شرکت کنند. ورودی این دوره با اخذ آیلتس ۶ یا تافل ۶۰ تا ۷۸ امکان پذیر است.

دوره :Diploma طول دوره دیپلما ۲ ساله است و در این دوره هم متقاضیان میتوانند با مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی پذیرش بگیرند. نمره زبان برای این مقطع آیلتس ۵٫۵ یا تافل ۴۵ تا ۵۹ میباشد.

دوره :Post Graduate این دوره یک ساله میباشد و متقاضیان با مدرک لیسانس میتوانند با نمره آیلتس ۶٫۵ یا تافل ۷۹ تا ۹۳در آن پذیرش بگیرند. این دوره به دانشجویان برای پیدا کردن شغل مورد نظرشان در کانادا بسیار کمک می کند.

دانشجویان بین المللی با داشتن مدرک کارشناسی کامل و ترکیبی مناسب از مهارت و تجربه زبان، می توانند برای تعدادی از برنامه های مهاجرتی استان و فدرال واجد شرایط باشند. آنها همچنین ممکن است تصمیم بگیرند که مدرک کارشناسی ارشد خود را ادامه دهند، که مستلزم اتمام مدرک لیسانس است. دانشجویان میتوانند پس از اتمام دوران دبیرستان (سال ۱۲) دوره لیسانس چهار ساله خود را در رشته مرتبط خود آغاز کنند. این دوره همانند دوره های آکادمیک نیاز به آیلتس ۶ یا تافل ۶۰ تا ۷۸ دارد.

مقاطع تحصیلی در کانادا

در کلیه مدارس کانادا آموزش شامل سه مرحله پیش‌دبستانی، ابتدایی و متوسطه می‌باشد. طول دوره کودکستان معمولاً یک سال می‌باشد و برای کودکان از سن پنج‌سالگی آغاز می‌گردد. در ایالت‌ها و یا سرزمین‌های مختلف کانادا طول دوران ابتدایی و متوسط کمی متفاوت است. اما به‌طورکلی دوره ابتدایی ۶ تا ۷ سال، دوره پیش‌دبستانی ۴ تا ۵ سال و دوره متوسطه ۶ سال می‌باشد.

مقطع کارشناسی

طول دوره مقطع کارشناسی ۳ تا ۴ سال و هزینه پرداختی بابت شهریه دانشگاه مورد نظر حدودا۱۵ تا ۳۰ هزار دلار است.

بیمه دانشجویی کانادا در طول دوره تحصیلی رایگان است. اما هزینه زندگی بعضاً از بعضی کشور های هم سطح در این کشور بیشتر است. چرا که در تمام جداول بین المللی کانادا، جز 15 کشور گران جهان به حساب می آید. البته این هزینه با ۲۰ ساعت کار در هفته تا حدودی کاهش می باید. مدرک زبان مورد نیاز برای پذیرش در این مقطع آیلتس 7 است.

مقطع دکتری

در مقطع دکترا بسته به نوع رشته متقاضی و عموماً پس از مکاتبه با اساتید راهنما  دوره ۳ ساله دکترا اعطا می گردد.

حداقل معدل مقطع کارشناسی ارشد بایستی 16 و مدرک آیلتس با نمره 7 باشد. در ضمن دکترای درخواستی باید کاملاً مرتبط با رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد باشد.

0 0 رای ها
مجموع امتیاز ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها